Biedrība “Asociācija Ģimene” atkārtoti vērsusies pie 14. Saeimas deputātiem, paužot nopietnas bažas par valdošās koalīcijas virzītajiem grozījumiem, kuru mērķis ir ierobežot tālmācības iespējas Latvijā. Šie ierobežojumi tiek pamatoti ar apgalvojumiem par iespējami zemām sekmēm šajā izglītības formā, taču diemžēl tiek ignorēti būtiski aspekti – bērnu emocionālā un fiziskā labbūtība, kā arī viņu un viņu vecāku tiesības.
Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 14. pants garantē ikvienam tiesības uz izglītību, tai skaitā – tiesības uz bezmaksas obligāto izglītību. Turklāt šis pants aizsargā arī vecāku tiesības noteikt, kādā veidā viņu bērni tiek audzināti un izglītoti – saskaņā ar viņu reliģisko, filozofisko vai pedagoģisko pārliecību.
Šo pamattiesību apstiprinājums rodams arī ANO Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas 26. pantā, kas skaidri norāda: vecākiem ir pirmtiesības izvēlēties, kādu izglītību saņems viņu bērni. Ja valstiskā līmenī tiek liegta iespēja izvēlēties tālmācību, šīs tiesības tiek būtiski ierobežotas.
Latvija ir demokrātiska valsts, nevis totalitāra režīma mantiniece, kur izglītības izvēle tiek uzspiesta no augšas. Demokrātijā personas brīvībai – tostarp vecāku brīvībai izvēlēties bērnam piemērotāko izglītības formu – ir jābūt neaizskaramai vērtībai.
Tālmācību Latvijā jau šobrīd izvēlas tūkstošiem ģimeņu – gan ar īpašām vajadzībām, gan ar specifisku dzīvesveidu vai pārliecību. Pieprasījums pēc šādas izglītības formas ir veicinājis kvalitatīvas un starptautiski konkurētspējīgas tālmācības sistēmas izveidi, kas var kalpot par piemēru arī citām valstīm.
Diemžēl redzam, ka šī sabiedrības vajadzību radītā sistēma tiek apdraudēta. Tā vietā, lai šo veiksmīgo modeli atbalstītu un pilnveidotu, tiek veiktas darbības, kuru mērķis šķietami ir tā ierobežošana vai pat likvidēšana.
Šāda pieeja nav saderīga ar demokrātijas pamatvērtībām. Valsts pienākums ir kalpot saviem pilsoņiem, nevis piespiest pilsoņus pielāgoties birokrātiskām normām, kas ignorē ģimeņu realitāti. Nodokļu maksātāji sagaida, ka viņu balsij būs nozīme, un ka viņu izvēles tiks respektētas.
Asociācija “Ģimene” aicina deputātus pārskatīt virzītos ierobežojumus un aizstāvēt Latvijas ģimeņu tiesības uz izvēli. Tālmācība nav problēma – tā ir risinājums. Mūsu pienākums ir to saglabāt kā vienu no pieejamām un likumīgām izglītības formām visiem Latvijas bērniem.