7.martā plkst. 18 Rīgā, Mencendorfa namā (Grēcinieku ielā 18) notiks bērnu tiesību aizstāves Keitijas Faustas grāmatas “Bērni vispirms: kāpēc mums ir vajadzīga globāla bērnu tiesību aizstāvības kustība” atklāšanas svētki.
“Es uzaugu sieviešu ieskauta, kuras apgalvoja, ka viņām nav vajadzīgs vīrietis. Tomēr, būdama maza meitene, es izmisīgi vēlējos tēti. Tas ir dīvaini un mulsinoši – dzīvot ar dziļām un neaptveramām sāpēm un ilgām pēc tēva sabiedrībā, kas saka, ka vīrieši nav vajadzīgi. Bija brīži, kad es jutos dusmīga uz savu tēvu par to, ka viņš nav man līdzās, un bija brīži, kad es jutos dusmīga uz sevi par to, ka vispār gribēju tēvu.”
(Fragments no viena grāmatā iekļautajiem pieredzes stāstiem)
Īpašā uzrunā autore Keitija Fausta stāstīs par ierosmi grāmatā aprakstīt galvenās pārmaiņas, kas skar mūsdienu ģimenes un to – kā tajās klājas tieši bērniem. Grāmatas tulkotāja un izdošanas projekta vadītāja Alīna Ozoliņa skaidro, ka izdevuma aktualitāti Latvijā apliecina pēdējos gados arvien spraigākās diskusijas par laulības nozīmi, dažādiem ģimenes modeļiem un cilvēktiesību jautājumiem. “Grāmatā caur pētījumiem, statistiku un reāliem stāstiem katrs varēs ieraudzīt, kā šīs trīs galvenās pārmaiņas – plaši izplatītā šķiršanās un skaitā pieaugošās jauktās ģimenes, ģimenes ar donoru dzimumšūnu ieņemtiem bērniem un viendzimuma pāru ģimenes ietekmē bērnus. Grāmatā vienkāršā valodā pasniegtā argumentācija būs nozīmīgs pienesums sabiedriskajām diskusijām, jo izaicinās novirzīt sarunu fokusu no pieaugušo vēlmēm uz bērnu tiesību aizstāvību. Katra nodaļa aizvedīs lasītājus visaptverošā un brīžiem pat sirdi plosošā ceļojumā par bērniem nodarīto kaitējumu tajos gadījumos, kad pieaugušo vēlmes ir bijušas svarīgākas par bērnu tiesībām uz savu bioloģisko māti un tēvu,” plašāk stāsta Alīna Ozoliņa.
Vienu no galvenajiem impulsiem grāmatas tapšanā autorei iedeva arvien biežāk medijos sastopamie tādi apgalvojumi, kā “tradicionālās laulības aizstāvju argumenti pamatā balstās homofobijā vai aklā reliģiskā pārliecībā” un ka “bērniem ir vienalga, vai viņiem ir divi tēti vai divas mammas”, Keitija Fausta no savas un darbā ar bērniem gūtās pieredzes sāka rakstīt atspēkojumus šiem apgalvojumiem. Kopā ar līdzautori Steisiju Meningu viņa grāmatā ir apkopojusi iepriekš nedzirdētus pieredzes stāstus par bērnību, augot viendzimuma pāra savienībā, poligāmā ģimenē, vecāku nereģistrētā kopdzīvē, par vecāku šķiršanās sekām un mākslīgās apaugļošanas blaknēm, par surogasiju un adopciju. Līdzās pētījumiem un statistikai, katras nodaļas beigās autore piedāvā praktiskus ieteikumus, kā sākt sabiedrībā atjaunot kultūru, kurā par prioritāti tiek izvirzītas bērnu intereses un pamatvajadzības.
Grāmata “Bērni vispirms” sākotnēji tika izdota 2021.gadā ASV. Uz šo brīdi tā ir iztulkota vairākās valodās, tostarp korejiešu un ungāru. Latvijā grāmatu “Bērni vispirms: kāpēc mums ir vajadzīga globāla bērnu tiesību aizstāvības kustība” izdod biedrība “Asociācija “Ģimene””.
Ikviens interesents gaidīts uz grāmatas atvēršanas svētkiem – otrdien, 7. martā, plkst. 18.00 Mencendorfa namā (Grēcinieku ielā 18). Svētkus bagātinās tulkotājas Alīnas Ozoliņas stāstījums par grāmatu un tās vēstījuma aktualitāti Latvijā, biedrības “Asociācijas “Ģimene”” un “Latvijas Vīru biedrības” pārstāvju uzrunas, grāmatas fragmentu lasījumi, kā arī intervija ar grāmatas autori Keitiju Faustu. Pēc pasākuma būs iespēja iegādāties šo izdevumu latviešu valodā, un uzkavēties sarunās. Grāmatas atklāšanas pasākums tiks translēts “Asociācijas Ģimene” un “Them Before Us – Latviski” Facebook lapās.
Papildus informācijai: Keitija Fausta ir bērnu tiesību organizācijas “Them Before Us” dibinātāja un vadītāja. Šī organizācija aizstāv bērna dabīgās tiesības un pamatvajadzības uz saikni ar savu bioloģisko mammu un tēti visos gadījumos, arī tad, kad to atzīšana prasa pieaugušajiem upurēt savas vēlmes un plānus. K. Faustas ceļš uz apzinātu bērnu tiesību aizstāvību aizsākās 2012. gadā, kad ASV risinājās karstas debates par viendzimuma laulības legalizēšanu. Sākot atspēkot apgalvojumus par to, ka bērniem ir laba jebkura ģimene, K.Fausta ievēroja, ka līdzīgas pārliecības pastāv arī par mākslīgo apaugļošanu, laulības šķiršanu, surogasiju, dzimšanas apliecībām un vecāku statusu. Arī šajos jautājumos pieaugušie lielākoties izmanto tādas frāzes kā “ja es esmu laimīgs, bērni būs laimīgi” vai “mīlestība veido ģimeni”. Tomēr viņa izpētīja – pieredzes stāsti un izcilākie sociālo zinātņu pētījumi liecina par pretējo. Līdz tam oficiālā veidā neviens neaizstāvēja bērnu tiesības uz savu bioloģisko tēvu un māti, tāpēc K.Fausta kopā ar domubiedriem nolēma iesākt “Them Before Us” kustību un runāt bērnu vārdā.
Vairāk informācijas:
Alīna Ozoliņa
Tālr. 25871832