+37120034429 [email protected]

Aicina neierobežot vecāku tiesības izvēlēties tālmācību

Aicina neierobežot vecāku tiesības izvēlēties tālmācību

Latvijā plānotie grozījumi Izglītības likumā, kas paredz ierobežot tālmācību 1.-9. klašu skolēniem, ir izsaukuši plašu rezonansi sabiedrībā. Biedrība “Asociācija “Ģimene”” brīdina, ka šāds solis var nopietni ierobežot vecāku un skolēnu tiesības, kā arī būtiski ietekmēt tos, kuri tālmācību ir izvēlējušies veselības, emocionālo vai profesionālo apsvērumu dēļ.

Pieaugošs pieprasījums pēc tālmācības

Pašlaik Latvijā tālmācībā mācās aptuveni 11 000 skolēnu jeb 5% no visiem izglītojamajiem. Šis skaits kopš 2019. gada ir divkāršojies, apliecinot, ka vecāki un bērni arvien biežāk izvēlas šo izglītības formu.

Galvenais Saeimas deputātu arguments pret tālmācību esot zemāki centralizēto eksāmenu rezultāti. Taču pētījumi par tālmācības skolēnu profilu nav veikti, un netiek ņemti vērā iemesli, kādēļ ģimenes ir izvēlējušās tālmācību.

Kāpēc vecāki izvēlas tālmācību?

Daudzi skolēni, kas mācās tālmācībā, saskaras ar nopietniem izaicinājumiem: hroniskām veselības problēmām, emocionālām grūtībām vai pat traumatisku pieredzi klātienes skolās. Viņiem tradicionālā skolas vide var būt nepiemērota vai pat kaitīga.

Tāpat tālmācība ir risinājums talantīgiem jauniešiem, kuri intensīvi nodarbojas ar sportu, mūziku, mākslu vai citiem jomām, kas prasa elastīgu mācību grafiku. Ierobežojot šo iespēju, daudzi jaunieši var nonākt dilemmas priekšā – vai nu atteikties no saviem sapņiem, vai zaudēt pieeju kvalitatīvai izglītībai.

Izglītības kvalitāte

Izglītības kvalitāti nenosaka tikai mācību forma, bet gan pedagogi un metodes. Klātienes izglītības obligāta uzspiešana neatrisinās esošās problēmas, bet var tikai pasliktināt situāciju. Turklāt, ja 11 000 skolēnu pēkšņi būtu spiesti atgriezties klātienes skolās, pedagogu trūkuma dēļ tas būtu praktiski neiespējami.

Vecāku un bērnu tiesības

ANO Vispārējās Cilvēktiesību deklarācijas 26. panta trešā daļa nosaka, ka vecākiem ir prioritāras tiesības lemt par savu bērnu izglītības formu. Ierobežojot tālmācību, valsts ignorē šo fundamentālo tiesību principu un kārtējo reizi atstāj novērtā individuālās vajadzības.

Biedrība Asociācija “Ģimene” aicina politikas veidotājus nevirzīt ierobežojumus tālmācībā, kas ne tikai apdraudēs daudzu bērnu labklājību, bet arī ierobežos vecāku tiesības lemt par savu bērnu izglītības veidu. Valsts uzdevums ir nevis ierobežot iespējas, bet gan nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu izglītību visiem bērniem, neatkarīgi no viņu individuālajām vajadzībām.