Biedrība Asociācija “Ģimene” iebilst pret narkotiku lietošanas dekriminalizāciju: “Steiga un nepārdomāti lēmumi apdraud jauniešus” – norāda biedrības vadītājs Rihards Kostigovs.
Biedrība Asociācija “Ģimene” publiski paudusi nostāju pret Veselības ministrijas sagatavotajiem grozījumiem “Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likumā” (24-TA-1808), norādot uz vairākiem būtiskiem riskiem, ko šādas izmaiņas varētu radīt sabiedrībā.
Nepārdomāts un sasteigts process
Biedrība uzsver, ka likumprojekts netika pietiekami rūpīgi izvērtēts, kā arī trūkst pienācīgas diskusijas ar nevalstiskajām organizācijām, uzņēmējiem, sabiedrību un citiem sadarbības partneriem. “Nav pamatota nepieciešamība šo likumprojektu izskatīt paātrinātā kārtībā,” norāda Asociācija “Ģimene”, uzsverot, ka tik būtiski jautājumi kā narkotiku dekriminalizācija prasa rūpīgu sabiedrības iesaisti un izvērtējumu.
Likumprojekta anotācija atklāj vairākus būtiskus trūkumus, no 2. līdz 8. sadaļai sniegtas negatīvas atbildes uz jautājumiem par likuma ietekmi uz dažādām jomām. Tomēr biedrība uzskata, ka šādu grozījumu ieviešana neizbēgami ietekmēs valsts un pašvaldību budžetu, spēkā esošo tiesību normu sistēmu, kā arī radīs plašākas juridiskas un sociālās sekas.
Narkotiku dekriminalizācija – drauds jauniešiem
Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes 2024. gada 12. decembra sēdē tika uzsvērts, ka nepieciešams rast risinājumus narkotiku lietošanas dekriminalizācijas piemērošanai arī jauniešiem pēc pilngadības sasniegšanas, lai nodrošinātu pakalpojumu pēctecību. Taču biedrība kategoriski iebilst pret šādu pieeju, uzsverot, ka pakāpeniska narkotiku lietošanas dekriminalizācija ne tikai neveicinās atkarīgo rehabilitāciju, bet arī veidos toleranci pret narkotikām kopumā.
“Dekriminalizācija nozīmē sabiedrības attieksmes maiņu – ja lietošana vairs netiek uzskatīta par pārkāpumu, jaunieši varētu to uztvert kā pieņemamu un drošu. Tas neizbēgami palielinātu lietotāju skaitu un eksperimentēšanu ar aizliegtām vielām,” brīdina biedrības vadītājs Rihards Kostigovs.
Biedrība arī uzsver, ka narkotiku lietošanas atļaušana pieaugušo vidū varētu ietekmēt arī tos jauniešus, kuri nelieto narkotikas, bet atrodas paaugstināta riska vidē. Pieaugot kopējai toleranci pret šo vielu lietošanu, viņi varētu ciest no lielāka vienaudžu spiediena.
Starptautiskā pieredze rāda: narkotiku lietošana nesamazinās
Vairākās valstīs veiktie pētījumi apliecina, ka narkotiku lietošanas dekriminalizācija nepanāk lietotāju skaita samazināšanos. Gluži pretēji – valstīs, kurās tiek īstenota stingra narkotiku politika, ir labāki rezultāti cīņā ar atkarībām un jauniešu iesaisti narkotiku lietošanā.
“Izvērtējot dažādus narkotiku aprites regulācijas modeļus, jāsecina, ka nevienā valstī dekriminalizācija nav samazinājusi lietotāju skaitu. Savukārt stingras politikas ieviešana ir devusi pozitīvus rezultātus,” domnīcas TELOS publikācijās norāda Ģirts Brūders. Viņš uzsver, ka Latvijai būtu jāņem vērā starptautiskā pieredze un jānostiprina aizliegumi, nevis jāpāriet uz liberālāku regulējumu.
Sabiedrībai jābūt modrai
Ņemot vērā iespējamos riskus, biedrība aicina politikas veidotājus nepieļaut sasteigtu lēmumu pieņemšanu, kas var radīt negatīvas sekas jauniešu vidū.
“Likumdošana ietekmē sabiedrības vērtības – ja valsts neparāda stingru nostāju pret narkotikām, sabiedrība tās var sākt uztvert kā ikdienišķu parādību. Šāda attieksme nav pieļaujama, īpaši attiecībā uz bērniem un jauniešiem,” uzsver biedrības vadītājs Rihards Kostigovs.
Biedrība aicina nepieļaut likumprojekta virzību paātrinātā kārtībā, kā arī veikt padziļinātu ietekmes izvērtējumu, lai nepieļautu nepārdomātas izmaiņas, kas varētu veicināt narkotiku lietošanas izplatību un mazināt sabiedrības izpratni par narkotiku lietošanas riskiem.
https://telos.lv/opiatu-vesture-1/