+37120034429 [email protected]

Veselības ministrijas piedāvātie grozījumi “Vakcinācijas noteikumos” ir nesamērīgi un represīvi

Veselības ministrijas piedāvātie grozījumi “Vakcinācijas noteikumos” ir nesamērīgi un represīvi

Asociācija “Ģimene” ir izvērtējusi Veselības ministrijas sagatavoto noteikumu projektu “Grozījumi Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumos Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi”” un pauž būtiskus iebildumus par plānotajiem papildinājumiem, kas attiecas uz atteikšanos no vakcinācijas. Biedrība norāda uz juridiskiem un cilvēktiesību aspektiem, kas šos grozījumus padara par nesamērīgiem un neatbilstošiem Latvijas un starptautiskajām tiesību normām.

Jaunie papildinājumi un juridiskie riski

Veselības ministrija paredzējusi papildināt vakcinācijas atteikšanās dokumentu ar šādiem apgalvojumiem:

  1. Ar šo es apliecinu, ka apzinos, ka vakcinācijas neveikšana rada riskus bērnam smagi saslimt ar infekcijas slimību, tādējādi apdraudot bērna veselību vai dzīvību un attīstību nākotnē. Tādējādi vakcinācijas neveikšanu var uzskatīt par bērna aprūpes pienākuma neveikšanu.
  2. Apzinos, ja bērna nevakcinēšanai būs sekas, kas ietekmēs bērna veselību vai dzīvību, man var iestāties kriminālatbildība.

Biedrība uzskata, ka šie papildinājumi rada būtiskus riskus, tostarp:

  • Nepamatots spiediens uz vecākiem: saskaņā ar Tiesībsarga 2024. gada 17. septembra paziņojumu bērna nevakcinēšana, ja normatīvie akti to pieļauj, nav prettiesiska rīcība.
  • Cilvēktiesību pārkāpumi: Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 1. protokola 2. pants aizsargā vecāku tiesības nodrošināt bērniem izglītību un medicīnisko aprūpi atbilstoši saviem uzskatiem. Vakcinācijas atteikšanās dokuments ar piedāvātajiem papildinājumiem varētu ierobežot vecāku tiesības.
  • Samērīguma principa pārkāpums: saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 4. pantu jebkuri ierobežojumi vai pienākumi valsts pārvaldes darbībā ir jābalsta uz samērīguma principu. Šādi draudi vecākiem rada nesamērīgu juridisku slogu un potenciāli diskriminē ģimenes ar atšķirīgiem uzskatiem vai medicīniskiem apsvērumiem. Atteikšanās no vakcinācijas nevar tikt pielīdzināta aprūpes pienākuma nepildīšanai, un par šādu rīcību vecākus nedrīkst sodīt.

Biedrības pozīcija

Asociācija “Ģimene” uzsver, ka pašreiz spēkā esošais regulējums, kas attiecas uz vakcinācijas atteikšanos, ir pietiekams, lai nodrošinātu sabalansētu vecāku un bērnu tiesību aizsardzību, kā arī sabiedrības veselības intereses. Papildinājumi vakcinācijas atteikšanās dokumentā ir juridiski nepamatoti un rada šādas problēmas:

  1. Stigmatizācija un nevienlīdzība: vecāki, kuri izvēlas atteikties no vakcinācijas, tiek stigmatizēti, radot nevienlīdzību un neuzticību sabiedrībā.
  2. Represīva pieeja: kriminālatbildības draudi vecākiem rada nesamērīgu spiedienu, nevis veicina sabiedrības izpratni un uzticību vakcinācijas politikai.
  3. Deleģējuma pārsniegšana: Ministru kabineta 2024. gada 19. novembra sēdes protokols nesatur pilnvarojumu Veselības ministrijai ieviest šādus grozījumus. Šāda rīcība ir pretrunā Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. pantam, kas nosaka, ka valsts pārvalde darbojas tikai normatīvo aktu ietvaros.

Asociācija “Ģimene” uzskata, ka Veselības ministrijas piedāvātie grozījumi Vakcinācijas noteikumos pārsniedz tiesiskuma un samērīguma robežas, radot nesamērīgu spiedienu uz ģimenēm. Vakcinācijas politika nedrīkst balstīties uz juridiskiem draudiem vai represīvām pieejām – tai jāveicina uzticība un jāatbilst cilvēktiesību standartiem, nodrošinot taisnīgu attieksmi pret visiem sabiedrības locekļiem.