Vēstule Latvijas Republikas Ministriem par Lailas Brices lietu

Vēstule Latvijas Republikas Ministriem par Lailas Brices lietu

Asociācija Ģimene šodien nosūtīja vēstuli Tieslietu Ministram Dzintaram Rasnačam, Ārlietu Ministram Edgaram Rinkēvičam, Valsts Prezidentam Raimondam Vējonim un Ministru Prezidentei Laimdotai Straujumai ar lūgumu iesaistīties Lailas Brices lietā.

Tāpat kā visa sabiedrība, pēdējo dienu laikā, arī Asociācija “Ģimene” satraukti seko līdzi Latvijas mātei Lailas Brices cīņai par savu meitu – 2008.gadā dzimušo Latvijas pilsoni Katrīnu Brici.

Kopš 2010.gada, kad Lielbritānijas sociālie dienesti, pārkāpjot Vīnes konvenciju, atņēma mātei 2-gadīgo meitu, Lailai Brice ir bezcerīgi cīnījusies kopā ar savu vecāko meitu Maiju, skaitījusi minūtes, stundas, tverot īsus tikšanās mirkļus ar mazo meitu, zem kamerām un sociālo dienestu darbinieku uzraudzības. Jau divus gadus mātei un vecākai māsai ir atņemtas pat tiesības redzēt Katrīnu Brici, zināt par viņas atrašanās vietu, veselību un sekmēm. Mātei, kurai neviens nav atņēmis vecāka tiesības, nav iespējas pat zināt, kur atrodas viņas meitiņa. Latvijas valstij, kuras pilsone ir Katrīna Brice, arī tika atteikta iespēja pārliecināties, vai ar meiteni, Latvijas valsts pilsoni viss ir kārtībā.

Latvijas valsts piedalās Lailas Brices lietā kopš 2014.gada februāra, kad tika skatīta Lailas Brices apelācijas sūdzība. Diemžēl arī Latvijas prasība – nodot lietu Latvijas jurisdikcijai un atgriezt mazo Latvijas pilsoni uz Latviju, netika apmierināta un šī gada 6.augustā Laila Brice saņēma galīgo tiesas lēmumu: apelāciju noraidīt. Paralēli tiek virzīta Katrīnas Brices adopcijas lieta. Tā kā Lailai Bricei tiesa jau ir atteikusi sniegt jaunu apelāciju, bet Latvija to vēl nav sniegusi, kā arī nav paziņojusi par saviem nodomiem to iesniegt, tiesai nav pamata aizkavēt adopcijas virzību un jau 2015.gada 12.augustā Laila Brice saņēma ziņu no tiesas par to, ka viņai tuvāko nedēļu laikā jāierodas uz adopcijas lietas noklausīšanu. Noskaidrojot pie Anglijas juristiem, tapa skaidrs, ka tas nozīmē tikai to, ka Katrīna Brice, Latvijas pilsone jau pavisam drīz tuvāko nedēļu vai pat dienu laikā tiks adoptēta un uz visiem laikiem Latvijai zaudēs savu pilsoni bet māte – meitu.

Ir ļoti svarīgi, kā Latvija, tās augstākās amatpersonas rīkosies šajā gadījumā. Ja meitiņa tiks pazaudēta, tiks izveidots precedents un Latvija vienu aiz otra var turpināt zaudēt savus bērnus, vairojot nelaimi Latvijas ģimenēs. Ir pozitīvs piemērs, ir valstis, kuras ir stingri iestājušās par saviem pilsoņiem. Piemēram, Slovākija: nosūtot diplomātisko notu par iespējamo tiesvedību pret Lielbritāniju Eiropas Cilvēktiesību tiesā, valsts ļoti efektīvi atguva atpakaļ savus bērnus.

Vai tiešām Latvija turpinās klusi “noliekt galvu” un paklausīt visam, kad klaji tiek pārkāptas gan Latvijas valsts, gan Latvijas pilsoņu tiesības? Lielbritānijas tiesa pati ir atzinusi, ka Vīnes konvencija tika pārkāpta un atvainojās par to, bet neuzskata to par pietiekami būtisku pārkāpumu lietā. Vai ir šai pasaulē kas svarīgāks par mūsu bērniem?

2015.gada 11.augustā plašsaziņas līdzekļus pāršalca priecīga vēsts: Latvijas Valsts Prezidents Vējoņa kungs un Latvijas Republikas Tieslietu Ministrs vienojas par turpmāku palīdzību Lailas Brices lietā. Ar lielu atzinību vērtējam Prezidenta padomnieku darbu un Tieslietu ministrijas centienus, tomēr, paši speciālisti atzīst, ka lieta ir sarežģīta un pieredzes Latvijai ar to nav. Bet tādā lietā – katra diena ir zelta vērta, it īpaši tad, ja speciālistiem nav pieredzes Lielbritānijas procesuālajās tiesībās. Un tā kā Latvija līdz šai dienai nav pat pieteikusi Lielbritānijas tiesai savu vēlmi iesniegt apelāciju, adopcijas process ir aizsācies un mūsuprāt:

1) Latvijas ir steidzami jāvēršas pie Lielbritānijas juristiem pēc padoma;

2) Latvijas Valstij ir steidzami jāgatavo diplomātiskā nota, lai atgrieztu Katrīnu Brici uz Latviju.