+37120034429 [email protected]

Pirmā starptautiskā foruma “Dabīga ģimene kā valsts prioritāte” rezolūcija

 

Rezolūcija par dabīgas ģimenes nozīmi valsts ilgtermiņa pastāvēšanā un attīstībā


2009.gada 15.maijs

Forums,

ņemot vērā,

ka Vispārējā Cilvēktiesību deklarācijas 16. panta 3.apakšpunktā ir noteikts, ka ģimene ir dabiska sabiedrības pamatšūniņa, un tai ir tiesības uz sabiedrības un valsts aizsardzību,

ka 25. panta 1.apakšpunktā ir noteikts, ka katram cilvēkam ir tiesības uz tādu dzīves līmeni, ieskaitot uzturu, apģērbu, mājokli, medicīniskos pakalpojumus un vajadzīgo sociālo apkalpošanu, kas nepieciešams viņa un viņa ģimenes veselības uzturēšanai un labklājībai,

ka 25. panta 2.apakšpunktā ir noteikts, ka mātēm un bērniem ir tiesības uz īpašu aizsardzību un palīdzību,

ka 26. panta 3.apakšpunktā ir noteikts, ka vecākiem ir prioritāras tiesības izvēlēties izglītības veidu, kas tiek sniegts viņu bērniem.

 

 

ņemot vērā, ka ANO Konvencija par bērna tiesībām deklarē, ka ģimenei kā sabiedrības pamatšūniņai un visu tās locekļu un it sevišķi bērnu izaugsmes un labklājības dabiskajai videi jānodrošina nepieciešamā aizsardzība un atbalsts, lai tā varētu pilnīgi uzņemties pienākumus sabiedrības ietvaros, kā arī to, ka bērnam, lai viņš varētu pilnīgi un harmoniski attīstīties kā personība, jāaug ģimenē, kurā pastāv beznosacījuma mīlestības, uzticības, cieņas un izpratnes pilnas attiecības, kuras sniedz drošību, veicina garīgo, psihisko, fizisko, intelektuālo, sociālo un ētisko izaugsmi,

ņemot vērā Latvijas Republikas Satversmes 110.pantu, kurā ir definēts, ka Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības,

balstoties uz ekspertu atzinumiem un pētījumiem, Dohas, Pasaules Ģimenes Kongresu un citu starptautisku forumu deklarācijām, pasaules un Latvijas NVO pieredzi, ka ģimene ir labākā vide bērna audzināšanai un attīstībai,

balstoties vēsturiskajā principā, ka ģimenes pamats ir laulība – vīrieša un sievietes mūža savienība, bet sabiedrības pamatsdabīga ģimene, kuru veido māte, tēvs, bērni, mazbērni un nākamās paaudzes, savukārt ģimenes veido dzimtas, kuras ir nācijas eksistences pamats, tādējādi dabīga ģimene, kas stiprināta laulības saitēm, unikālā veidā nodod dzīvības stafeti nākamām paaudzēm un nodrošina nācijas ilgtspējīgu attīstību,

pieņem Rezolūciju, kurā ierosina:

· Noteikt dabīgu ģimeni par valsts politikas prioritāti. Labklājības ministrijas nosaukumu papildināt ar vārdiem „Labklājības un Ģimenes lietu ministrija”, tādējādi nodrošinot ģimenes jautājumu prioritāru risināšanu!

· Izstrādāt ģimenes un laulības atbalsta politiku ilgtermiņā un demogrāfiskās krīzes novēršanas programmu, īpaši atbalstot daudzbērnu ģimenes. Likumprojektu izstrādes procesā izvērtēt to ietekmi uz ģimeni!

· Pieņemt grozījumus likumos, kuri būtu vērsti uz katras cilvēka dzīvības aizsardzību no ieņemšanas brīža līdz dabīgai nāvei, ģimenes un laulības institūcijas stiprināšanu, cīņu ar ģimeni degradējošām parādībām – pornogrāfiju, seksuāli izlaidīga dzīvesveida popularizēšanu, atkarību izraisošu vielu izplatīšanu utt.!

· Pārskatīt un papildināt vispārizglītojošās sistēmas Sociālo zinību priekšmeta saturu, veidojot ģimenes mācību un turpinot kristīgo mācību, lai sagatavotu jauniešus tikumiskajās vērtībās balstītai dzīves darbībai, veidotu izpratni par ģimenes un laulības nozīmīgumu, bērnu audzināšanu, kā arī iekļaut šos jautājumus profesionālās izglītības sistēmas mācību programmās!

· Īstenot valsts politiku ar drošām ģimenes perspektīvām, nodrošinot sociālo atbalstu un veselības aprūpes pieejamību katrai ģimenei. Izveidot ģimenes centrus visos Latvijas reģionos!

· Izstrādāt un ieviest jaunas sociālā darba ar ģimeni programmas, galveno akcentu liekot uz preventīvo darbu (organizējot pirmslaulību apmācību, pāru konsultēšanu problēmsituāciju gadījumos, bērnu audzināšanā)!

· Veikt zinātniski nopamatotus pētījumus par faktoriem, kas ietekmē ģimenes un laulības stabilitāti, attiecības ģimenē, sabiedrības izpratni par laulības un ģimenes nozīmi katra indivīda un visas sabiedrības dzīvē!

· Apkopot un popularizēt sabiedrībā stabilu un veiksmīgu ģimeņu piemērus un pieredzi!

· Uzskatīt sieviešu darbu ģimenē un aprūpētāja darbu ģimenē kā ieguldījumu valsts ekonomikā, IKP veidojošu lielumu un nodrošināt šīm personām sociālās garantijas, kā arī nodrošināt valsts atbalstu vecākiem, dodot iespēju izvēlēties audzināt bērnu mājās līdz 3 gadu vecumam!

· Veicināt ģimenisku raidījumu demonstrēšanu audiovizuālos medijos, vienlaicīgi samazinot un ierobežojot ģimenēm un bērniem normālai, fiziskai, garīgai un tikumiskai attīstībai kaitīgas programmas. Palielināt sociālo reklāmu skaitu sabiedriskajā televīzijā!

· Nodrošināt darbaudzināšanas un pieredzes nodošanas iespējas izglītojošajās mācību iestādēs